tai įdomu
muiloburbulas_600Jūs tvirtai tikite tuo, kad tai, kaip gyvenate, ką veikiate, kaip matote pasaulį etc., yra Jūsų norų rezultatas. Pasitikrinkite!
tai įdomu
kaip sportas padeda nugalėti stresą

Turbūt nėra efektyvesnės mokymo priemonės nugalėti stresą kaip sportas. Be visuotinai žinomų būdų - sporto panaudojimo išsikrovimui po streso ar tiesiog persijungimui po buvusios įtampos – yra ir dar du minėtini dalykai:

Visų pirma sportas, kaip aktyvaus poilsio priemonė, puikiai tinka sudarant paros aktyvumo – pasyvumo programą; tarp aktyvumo ir pasyvumo turi vykti nuolatinė kaita – po streso seka poilsis, po išsekimo - regeneracija. Taigi svarbus dalykas, kurio išmokstama sportuojant –ritmikos tarp įtampos ir atsipalaidavimo kūrimo. Pati treniruotė yra puikus „darbo-poilsio“ pavyzdys: užkeliam fiziniais pratimais pulsą ir grąžinam jį į normą ilsėdamiesi. Žmonės, sportuojantys savo malonumui, tiesiog puikiai balansuoja savo dienos ar savaitės ritmą –protinę įtampą jie keičia aktyviu poilsiu sportuodami.

Kitas dalykas, kurio išmokstama sportuojant - objektyviai įvertinti savo galimybes, kelti realistiškus tikslus, susikoncentruoti į veiklą dabartyje be vertinimų ir prognozių, kovoti iki galo, valdyti emocijas ir, svarbiausia, suderinti kūno ir minties veikimą vienu metu.

Ką reiškia kūno ir minties sintezės veikiant?

Tam tikra įtampa (jaudulys) mums tiesiog būtina užduotims atlikti / kliūtims įveikti. Organizmas mobilizuojamas veiklai:  raumenų tonusas padidėja, širdies darbas suaktyvėja, kvėpavimas suintensyvėja, pagausėja prakaitavimas, išskiriamas nord- ir adrenalinas. Mintis ir kūnas turi veikti išvien. Tačiau mes jau turime patirtį – savo ar kitų, kuri nukreipia mus nuo susikoncentravimo į veiklą – užuot susitelkę į veiklą, mes mąstome, kas bus.. Be to, mintis greitesnė už kūną, todėl spėjama ir kitką apmąstyti: „mane aplenks“, „aš pralaimėsiu“..

Prisiminkime, kaip būna, kai vykstame, pvz., automobiliu iš Vilniaus į Klaipėdą, galvojame apie tai, kokiu keliu ir kaip važiuosime; juk negalvojame, kad mus kažkas aplenks, kad gal ne ten nuvažiuosime, kad gal kas nutiks automobiliui ar pakliūsime į avariją..

Sportas išmokina pagrindinių dalykų – kūno ir minties sintezės veikiant bei akytvumo-poilsio ritmikos. Kai įtampa optimali ir po buvusios įtampos seka poilsis, dezintegruojantiems streso reiškiniams vietos nelieka.