tai įdomu
muiloburbulas_600Jūs tvirtai tikite tuo, kad tai, kaip gyvenate, ką veikiate, kaip matote pasaulį etc., yra Jūsų norų rezultatas. Pasitikrinkite!
Tyrimų rezultatai
BŪTI AR NEBŪTI AUTORYSTEI

didėjant informacijos sklaidai internetu gausėja intelektinės nuosavybės vagysčių:
pavogtos verslo idėjos, nuplagijuoti mokslo darbai, ateina eilė ir menui.

Tyrimo metu prašėme respondentų išsakyti savo nuomonę dėl autorystės nurodymo ant meno kūrinių, kuriuose naudojamos citatos.

Lietuvoje veikianti įstatyminė bazė šiuo metu užtikrina autoriams teisę būti įvardintiems, jei naudojamos citatos iš jų meno kūrinių. Tačiau kiek visuomenės narių apie tai žino?

Pirmoje žurnalistinio tyrimo dalyje panaudota reali testinė medžiaga iš Vilniaus (paminklas Tautiškos giesmės autoriui V. Kudirkai, prie kurio veikalo nėra nurodytas autorius, tačiau jis nesunkiai numanomas, nes yra pavaizduotas skulptūroje su aiškiai matomu prierašu) ir iš Neringos (J. Ruzgo skulptūros „Neringa“ informacinė lentelė, kurioje matoma citata nenurodant jos autoriaus).

Buvo manyta, kad „Tautiškos giesmės“ autoriaus nurodymas bus nebūtinas ar vienareikšmiškai nereikalingas, nes yra lengvai numanomas, o „Neringos“ citatos autorius bus pageidaujamas įvardinti pasirenkant skirtingo intensyvumo pritariamojo pobūdžio atsakymus.
Gauti rezultatai rodo, kad respondentai nori aiškumo nurodant tiek lengvai menamą autorių, tiek visiškai neįvardintą teksto kūrėją, nors rezultatai išties nežymiai skiriasi anoniminio autoriaus naudai esant maksimaliam pritarimo išreikštumui (60.6 % vs 69.7 % „vienareikšmiškai būtina“).

Ar būtina nurodyti po "Tautiškos giesmės" tekstu ant stiklo jo autorių?
kudirkavno_600

kudirkaiats

Ar būtina nurodyti citatos ( žr. foto: tekstas kabutėse) autorių, kuris nepaminėtas informacinėje lentelėje, tačiau yra cituojamas?

neringa_600_01


neringaiats

Pradėto žurnalistinio tyrimo „Būti ar nebūti autorystei?“ pirmo etapo, vykusio 2015-07-12- 17d.d., metu surinkta 33 žmonių nuomonė dėl autorystės nurodymo prie citatos ant prie „Neringos“ esančio informacinės lentelės, iš kurio paaiškėjo, jog 90.9% respondentų mano, kad prie citatos vienareikšmiškai būtina arba būtina nurodyti šiuo metu anonimiškai pateiktą autorių. Lengvai menamą autorių prie kūrinio analogiškai nori matyti 84.8 % respondentų.

Antroje žurnalistinio tyrimo dalyje sieksime išsiaiškinti, ar skirsis rezultatai į tuos pačius klausimus, kai respondentams bus pateikta informacija apie įstatymu garantuojamą autoriaus teisę į viešumą, kuomet naudojama jo citata.

Ačiū už Jūsų aktyvumą!